Στο πρώτο μεγάλο ματς του «Estadio Metropolitano» για το ισπανικό πρωτάθλημα, Ατλέτικο και Μπαρτσελόνα αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1.

Έτσι η ομάδα του Ντιέγκο Πάμπλο Σιμεόνε υποχρέωσε τον Ερνέστο Βαλβέρδε στην πρώτη του απώλεια ως προπονητής των Καταλανών.

Πιο συγκεκριμένα με φόρα απ’το χατ-τρικ στο Εκουαδόρ, ο Λιονέλ Μέσι έχασε ευκαιρία μόλις στο 1ο λεπτό, ο Γκριεζμάν απείλησε δύο φορές εν συνεχεία και στο 21′ ο Σαούλ άνοιξε το σκορ με εξαιρετικό σουτ.

Ο Μέσι στο δεύτερο ημίχρονο είχε δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ, ο Γιαν Όμπλακ σταμάτησε τον Λουίς Σουάρες στο 80′, αλλά δεν κατάφερε να κάνει το ίδιο και στο 82′.

Ο Σέρτζι Ρομπέρτο έκανε την σέντρα από αριστερά και ο ο Λουίς Σουάρες με εξαιρετική «καρφωτή» κεφαλιά έστειλε στην μπάλα στα δίχτυα του Σλοβένου τερματοφύλακα.