Ο Ολυμπιακός ήταν χωρίς Σπανούλη, Πρίντεζη, Μάντζαρη και Τιλί, με τον Αγραβάνη  να τα κάνει όλα κόντρα στα μαχητικά Τρίκαλα και να παίρνει τη νίκη (86-51), στο κεκλεισμένων των θυρών ΣΕΦ.

Κακό μπάσκετ και ρεσιτάλ… αστοχίας από τις δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, με την κατάσταση να ξεκαθαρίζει στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου και το τέταρτο να αγγίζει το… τέλειο για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, καθώς το επιμέρους σκορ ήταν 29-8!

Ο Αγραβάνης τελείωσε την αναμέτρηση με 20 πόντους και 9 ριμπάουντ, με τους Στρέλνιεκς και Παπαπέτρου να ήταν εξίσου καλοί με 13 πόντους ο καθένας. Από την ομάδα της Θεσσαλίας, πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζόουνς με 16 πόντους.

Ο Ολυμπιακός είχε ένα κακό πρώτο μέρος και στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου και έτσι τα Τρίκαλα, που έπαιζαν χωρίς πίεση, πέρασαν μπροστά (33-36). Οι Πειραιώτες ανέκτησαν γρήγορα το προβάδισμα (38-37), λόγω του μοναδικού ορεξάτου τους παίκτη, τον Αγραβάνη, ο οποίος με τη σημαντικότατη συμβολή του σε άμυνα και επίθεση, τους έδωσε την ευκαιρία να πάνε στο +8 (47-39), στα μισά. Τη… σκυτάλη στη συνέχεια πήρε ο Στρέλνιεκς, για να στείλει τη διαφορά για πρώτη φορά στο +11 (52-41) και έκτοτε την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχε τον απόλυτο έλεγχο, κλείνοντας την περίοδο με το +14 (57-43).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός… επιστράτευσε και την εξαιρετική του άμυνα, όπου επιτρέποντας μόλις ένα τρίποντο του Βασιλειάδη σε εννιά αγωνιστικά λεπτά, εκτόξευσε την υπέρ του διαφορά στο +38 (84-46). Η τυπική διαδικασία έφτασε στο τέλος της, με τους Πειραιώτες να παίρνουν το ροζ φύλλο με το τελικό 86-51.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 31-31, 57-43, 86-51

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Αγραβάνης 20 (1τρ., 9ριμπ.), Μιλουτίνοφ 3, Παπανικολάου 9 (1), Ρόμπερτς 6, Τόμπσον 2, ΜακΛίν 6 (8ριμπ.), Τολιόπουλος 8 (2), Παπαπέτρου 13, Στρέλνιεκς 13 (1), Αρσενόπουλος 2, Μπόγρης 4.

Τρίκαλα (Μέξας): Τζόουνς 16 (2), Λούντζης 1, Χέιλ 11, Φέισι, Μάρεϊ 4, Ρος, Χατζηνικόλας, Τέγιτς 8, Σκουλούδης, Τάταρης, Βασιλειάδης 11 (3), Καλογιαννίδης.