Με κορυφαίους τον Μιλουτίνοφ και τον Πρίντεζη, ο Ολυμπιακός…σκόρπισε την Κίκμι στο ΣΕΦ με 72-59 και πέτυχε την τέταρτη διαδοχική νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στην Ευρωλίγκα.

Οι ερυθρόλευκοι είναι στην κορυφή της βαθμολογίας  μαζί με τη Ρεάλ Μαδρίτης, που κέρδισε τη Ζαλγκίρις οι μόνες ομάδες με 4 στα 4 στη διοργάνωση.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με καλή άμυνα απέναντι στην Χίμκι και προβάδισμα 10-2, αλλά σταδιακά τα σουτ της Ρωσικής ομάδας από μακριά άρχισαν να βρίσκουν στόχο και ο Σβεντ έφτασε γρήγορα τους 9 πόντους, μειώνοντας στο καλάθι.

Τη σκυτάλη στο ξεκίνημα του β 10λεπτου πήρε ο Ρόμπινσον (ο Σβεντ ήταν στον πάγκο) και η Χίμκι πέρασε μπροστά 27-30. Ο Σφαιρόπουλος έβαλε τις φωνές στο τάιμ άουτ και ο Ολυμπιακός επέστρεψε με σερί 18-6 και μια διαφορά 9 πόντων στο φινάλε του ημιχρόνου, με πλουραλισμό στην επίθεση του.

Στο γ δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έβαλε τις βάσεις για να κερδίσει το ματς εκτοξεύοντας τη διαφορά και στο +21 (74-53). Ο Παπανικολάου κράτησε εκτός ματς τον Σβεντ (σκόραρε 2 βολές) και στην επίθεση ο Μιλουτίνοφ με 16 πόντους και 100% ευστοχία και ο Πρίντεζης με 14 έδωσαν το σύνθημα.

Η διαφορά δεν έπεσε μέχρι το 37, και μόνον στο τέλος Σβεντ και Ρόμπινσον απλά βελτίωσαν τα στατιστικά τους με πόντους, που δεν «πλήγωσαν» καθόλου τον Ολυμπιακό, που υποχρέωσε τη Χίμκι στην πρώτη της ήττα και συνεχίζει ό ίδιος αήττητος, πριν το ταξίδι στη Βαρκελώνη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-20, 49-40, 74-55

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 9, Τολιόπουλος 3, Παπαπέτρου 8, Αγραβάνης 6, Μιλουτίνοβ 17 (8/8 δίποντα), Στρέλνιεκς 10 (2), Πρίντεζης 15, Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 8 (2), Ρόμπερτς 2, Μπόγρης, Τόμπσον 12 (1).

ΧΙΜΚΙ (Μπαρτζώκας):  Ρόμπινσον 19 (11 ριμπάουντ), Σβεντ 23 (5 ασίστ), Βιάλτσεβ, Ζάιτσεβ, Μάρκοβιτς, Μόνια 4, Γκιλ 5, Αντερσον 13, Τζένκινς 2, Τόμας 9.

Ομαδικά στατιστικά Ολυμπιακού: 27/43 δίποντα (62.8%), 6/17 τρίποντα (35.3%), 20/29 βολές (69%), 36 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 9 επιθετικά), 17 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 9 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά Χίμκι: 20/45 δίποντα (44.4%), 6/21 τρίποντα (28.6%), 17/21 βολές (81%), 29 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 8 επιθετικά), 12 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 10 λάθη.