Με …τρία (όλα κι όλα) σουτ σε 90 λεπτά δεν μπορείς να κερδίσεις ένα παιχνίδι με…3-0. Η Εθνική υποχρεώθηκε σε 0-0 με την Κροατία και σε σχέση με το 1-4 του πρώτου αγώνα είπε «αντίο» στο Μουντιάλ του 2018.

Έξι αλλαγές σε σχέση με την ενδεκάδα του Ζάγκρεμπ κάνει ο Μίχαελ Σκίμπε για τον αποψινό επαναληπτικό της Ελλάδας απέναντι στην Κροατία, αλλά το «έγκλημα» είναι ότι δεν έριξε στη «μάχη » τον Φορτούνη.

Ακόμη κι ο …Γραμμένος της ΕΠΟ να έκανε την σύνθεση, σε τέτοιο ματς ,θα τον έβαζε τον παίκτη του Ολυμπιακού γιατί σ΄ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο η Εθνική έκανε μόλις μια φάση (ένα σουτ του Παπασταθόπουλου) ενώ οι Κροάτες είχαν την καλύτερη στιγμή με ένα δοκάρι (43΄) του Πέρισιτς…

Ο Γερμανός τεχνικός…τον θυμήθηκε γύρω στο 60ο λεπτό, όμως πλέον ήταν αργά. Το …ωραίο είναι ότι στο τέλος ο Σκίμπε έβαλε και τον …Πέλκα στο ματς (αντί του Μήτρογλου) για να μην του …γράφει στα Μέσα Κοινωνικής Δικτύωσης, ο υιός Σαββίδης, ότι δεν τον χρησιμοποιεί.

Λίγη σαν ομάδα και η Κροατία, κατέβηκε στο Καραϊσκάκη μόνο και μόνο για να χαλάσει το παιχνίδι και να πάρει την πρόκριση…

Ελλάδα (Μίχαελ Σκίμπε): Καρνέζης, Τοροσίδης, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς, Ρέτσος, Τζιόλης, Ταχτσίδης, Ζέκα, Μπακασέτας (59’ Γιαννιώτας), Λάζαρος (59’ Φορτούνης), Μήτρογλου (77’ Πέλκας).

Κροατία (Ζλάτκο Ντάλιτς): Σούμπασιτς, Βρσάλικο, Λόβρεν, Βίντα, Στρίνιτς, Μπρόζοβιτς, Ράκιτιτς, Μόντριτς (90+1’ Μίτροβιτς), Πέρισιτς (86’ Ρέμπιτς), Μάντζουκιτς, Κάλινιτς (78’ Κράμαριτς).

Διαιτητής: Μπιορν Κάιπερς (Ολλανδία)
Βοηθοί: Σάντερ βαν Ρέκελ (Ολλανδία), Έρβιν Ζάινστρα (Ολλανδία)
Tέταρτος: Ντάνι Μακέλι (Ολλανδία)

Γήπεδο: «Γ. Καραϊσκάκης»