Το πρώτο από τα δυο βήματα που απαιτούνται για να βρεθεί και φέτος στα ημιτελικά του Challenge Cup, πραγματοποίησε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Θρύλου που επικράτησε με 3-1 σετ (25-21, 19-25, 21-25, 19-25) της Πφέφιγκεν στην Ελβετία στο πρώτο παιχνίδι της φάσης των «8» της διοργάνωσης!

Οι «ερυθρόλευκες» φιναλίστ του Challenge Cup, που πραγματοποιούν και φέτος εντυπωσιακή πορεία στην Ευρώπη, πήραν μια σπουδαία νίκη και απέκτησαν σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στους «4», ενόψει του επαναληπτικού που θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τρίτη (27/2) στις 19:00 στο Ρέντη.

Εκεί μαζί με τον κόσμο του Θρύλου, αρκούν δυο σετ ή νίκη με οποιοδήποτε σκορ, για να ολοκληρωθεί μια ακόμα τεράστια επιτυχία του τμήματος. Από κει και πέρα στο παιχνίδι με τη Πφέφιγκεν, όπου ο Ολυμπιακός είχε την συμπαράσταση αρκετών ομογενών από την Ελβετία, οι «ερυθρόλευκες» κυριάρχησαν μετά το πρώτο σετ, το οποίο έχασαν με 25-21.

Ο Θρύλος ανέβασε στροφές από το δεύτερο σετ και φανέρωσε την ανωτερότητά του φτάνοντας με σχετική ευκολία στην τελική επικράτηση!

Πρώτη σκόρερ του αγώνα η Σάσκια Χίπε με 22 πόντους και ακολούθησε για τον Ολυμπιακό η Πολ με 18, ενώ η Γιώτα ολοκλήρωσε το ματς με 10 πόντους και 4 μπλοκ.

Τα σετ: 1-3 σε 1.36 25-21 (23’), 19-25  (24’), 21-25 (25’), 19-25 (25’)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-2, 16-11, 25-21

2ο σετ: 4-8, 12-16, 15-21, 19-25

3ο σετ: 6-8, 9-16, 12-21, 21-25

4ο σετ: 5-8, 9-16, 15-21, 19-25

ΠΦΕΦΙΝΓΚΕΝ (Βόλμερ): Βον Πίκαρτζ 2 (2 άσσοι), Βαλτς 13 (9/33 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 31% υπ. – 11% άριστες), Μάτερ 10 (5/19 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ένοκ 15 (13/21 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. – 19% άριστες), Στορτσκ 16 (14/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γουάιτ 9 (9/21 επ.) / Πόγκανι (λ, 57% υπ. – 39% άριστες), Ζάιγκ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 10 (5/8επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Νιέμερ 8 (5/29 επ., 3 μπλοκ, 58% υπ. – 36% άριστες), Πολ 18 (14/33 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 62% υπ. – 54% άριστες), Λαμπρούση 8 (4/13 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 2 (2/7 επ.), Χίπε 22 (19/41 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 50% υπ. – 38% άριστες).

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δήλωσε μετά το ματς  τα εξής:
«Στο πρώτο σετ δεν ξεκινήσαμε καλά αλλα η συνέχεια ήταν σωστή. Είναι πολύ σημαντικό ότι παρά το κακό ξεκίνημα συνεχίσαμε με καλή συμπεριοφρά και ατμόσφαιρα ως ομάδα. Αυτό είναι το πιο σημαντικό και ότι με το θετικό αποτέλεσμα κάναμε το πρώτο βήμα για να προκριθούμε και φέτος στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Ωστόσο η αντίπαλός μας είχε ηττηθεί στους δυο γύρους στην έδρα της και πήρε την πρόκριση στα εκτός έδρας ματς. Ελπίζουμε ότι αυτό δεν θα συμβεί αυτή τη φορά. Περιμένουμε τη βοήθεια των οπαδών μας την Τρίτη, χρειαζόμαστε ένα γεμάτο Ρέντη για να πανηγυρίσουμε μαζί μια ακόμα σπουδαία επιτυχία της ομάδας».