Ο Θρύλος ήταν ο μεγάλος νικητής του πρώτου ημιτελικού του Φάιναλ Φορ του Κυπέλλου Ελλάδας Χάντμπολ Ανδρών που ξεκίνησε στο ΔΑΚ Γλυφάδας καθώς επικράτησε με 22-21 του ΠΑΟΚ ύστερα από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη αγώνα που κρίθηκε με το τέρμα του Φώτη Μισαηλίδη 7′ δευτερόλεπτα πριν το φινάλε.

Οι Πειραιώτες που βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 9-13 στο πρώτο ημίχρονο, ανέτρεψαν την κατάσταση στην επανάληψη τρέχοντας ένα σερί 6-0 σε 7 λεπτά χάρη στο οποίο μετέτρεψαν το 14-17 σε 19-17.

Η συνέχεια ήταν συναρπαστική με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, αλλά ο Ολυμπιακός είχε τον τελευταίο λόγο και πήρε μια σπουδαία πρόκριση στον μεγάλο τελικό της Κυριακής (19:30, ΕΡΤ 3) όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαρίου Δούκας-Αερωπός Έδεσσας.

Εκεί οι Πειραιώτες θα διεκδικήσουν τον πρώτο τίτλο της ιστορίας τους στο Χάντμπολ Ανδρών.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Κωστακίδης, Κρητικός, Πετρίσεβιτς, Τζηράς, Καραμπουρνιώτης, Μισαηλίδης, Σκρόμπις, Στούμπης, Κανδύλας, Σανίκης, Αλβανός, Παπαδιονυσίου, Λιάπης, Χάλαρης