Θετικό ήταν το πρώτο τεστ του Ολυμπιακού, μιας και νίκησε 3-0 τη Βάτενς, στην Αυστρία. Ο Γκερέρο (68’ με φάουλ, 83’ με κεφαλιά) και ο Φορτούνης (2’ με φανταστικό σουτ) σημείωσαν τα γκολ του Θρύλου που είχε δοκάρι με τον Μάνο στο 9’ και ακυρωθέν γκολ με τον Έλληνα επιθετικό στο 39’.

Ο Ολυμπιακός, ο οποίος ξεκίνησε με σύστημα 4-3-3, μπήκε στο παιχνίδι πολύ δυνατά και προηγήθηκε στα 71 δευτερόλεπτα χάρη στο υπέροχο τέρμα του Φορτούνη. Ο Έλληνας μέσος βρήκε χώρο μπροστά του, δεν δίστασε στιγμή και δικαιώθηκε, σκοράροντας ένα καταπληκτικό γκολ για το 1-0 του Θρύλου. Μάλιστα, οι «ερυθρόλευκοι», θα μπορούσαν να είχαν σκοράρει κι άλλο τέρμα. Στο 9’ ο Μάνος είχε δοκάρι σε τετ α τετ, ενώ στο 39’ ο ίδιος παίκτης είδε τους διαιτητές να καταλογίζουν, λανθασμένα, οφσάιντ, και έτσι το τέρμα που σημείωσε από κοντά, ακυρώθηκε. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν πολύ καλό ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο, κάτι που είναι λογικό, μιας και βρίσκονται ακόμα στην αρχή της προετοιμασίας, ενώ ο Χουτεσιώτης έδειξε εξαιρετικά στοιχεία, σταματώντας 2-3 πολύ καλές στιγμές της Βάτενς.

Στο δεύτερο 45λεπτο, ο Πέδρο Μαρτίνς άλλαξε σχεδόν όλη την ενδεκάδα, διατηρώντας μόνο τον Καμαρά. Μαζί, άλλαξε και το σύστημα σε 4-4-2, με τους Γκερέρο-Τζούρτζεβιτς στην κορυφή και τον Βέργο αριστερά.

Μάλιστα, σε αυτό το διάστημα, οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν ακόμα περισσότερη ενέργεια και ακόμα περισσότερες φάσεις. Φυσικά, είδαμε άλλα δύο γκολ, με τον Γκερέρο στο 68’ να κάνει το 2-0 με υπέροχο φάουλ και στο 83’ να διαμορφώνει ο ίδιος το τελικό 3-0 με κοντινή κεφαλιά, μετά τη σέντρα του Πάρντο. Νωρίτερα, πάντως, ο Θρύλος απείλησε σε ακόμα 4-5 περιπτώσεις. Στο 56’ ο Τζούρτζεβιτς, στο 57’ ο Πάρντο και στο 59’ ο Ανδρούτσος και ο Καμαράς είχαν πολύ καλές στιγμές μέσα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα, ενώ ακολούθησαν οι ευκαιρίες του Βέργου στο 65’ (ωραία ενέργεια του Τζούρτζεβιτς και σουτ του Βέργου στην πορεία) και στο 72’ (σουτ έξω από την περιοχή). Σε αυτό το διάστημα, ο Ολυμπιακός δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου, παρά μόνο σε μία περίπτωση. Ήταν η φάση του 62’, όταν ο Γιαννιώτης έδειξε εξαιρετικά αντανακλαστικά και έκανε μία πολύ καλή επέμβαση.

Κάπως έτσι, λοιπόν, ο Ολυμπιακός νίκησε 3-0 τη Βάτενς στο πρώτο φιλικό και έδειξε καλά δείγματα. Βέβαια, ακόμα είναι πολύ νωρίς…

Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο: Χουτεσιώτης, Ελαμπντελαουί, Βούκοβιτς, Ένγκελς, Νικολής, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Μανθάτης, Φορτούνης, Βρουσάι, Μάνος.

Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο: Γιαννιώτης, Σάλιακας, Ρομαό, Νικολάου, Τσιμίκας, Καμαρά, Ανδρούτσος, Πάρντο, Βέργος, Τζούρτζεβιτς, Γκερέρο.