Πάρτι έκαναν στο Γαλάτσι οι Έφηβοι του Ολυμπιακού, σε παιχνίδι για την 5η αγωνιστική της Super League Κ17, όπου διέλυσαν με 4-2 την ΑΕΚ. Έτσι, έκαναν το 4/4 στο πρωτάθλημα και παρέμειναν μόνοι πρώτοι. Θυμίζουμε, στα προηγούμενα παιχνίδια είχαν νικήσει εντός 2-0 τον Απόλλωνα Σμύρνης και 4-0 τον Λεβαδειακό και 3-1 εκτός του Ατρόμητο. Ο Κατσαβάκης στο 20’ και στο 60’, ο Γεωργακόπουλος στο 38’ και ο Σουρλής στο 65’ σημείωσαν τα γκολ της Κ17 του Ολυμπιακού. Η ΑΕΚ σκόραρε με τον Κάτσικα στο 63’ και με τον Γκέγκα στο 76’, αλλά η ανωτερότητα του Θρύλου ήταν εκείνη που έκανε τη διαφορά.

Ο Ολυμπιακός φρόντισε να αξιοποιήσει με τον καλύτερο τρόπο τις περισσότερες ευκαιρίες που δημιούργησε στο πρώτο ημίχρονο. Ο Κατσαβάκης άνοιξε το σκορ στο 38’ και ο Γεωργακόπουλος στο 38’ «έγραψε» αυτό το 2-0 του ημιχρόνου, σε ένα διάστημα που οι «ερυθρόλευκοι» είχαν άλλη μία καλή στιγμή με τον Θεοδωρίδη στο 10’, ενώ η ΑΕΚ είχε μία πολύ καλή ευκαιρία με το δοκάρι του Μιχόπουλου στο 43’.

Στο δεύτερο 45λεπτο έγινε πολύ καλό παιχνίδι, με αρκετές ευκαιρίες και άλλα τέσσερα τέρματα. Ο Ολυμπιακός έκανε το 3-0 με τον Κατσαβάκη να σκοράρει ξανά (το δεύτερο προσωπικό του τέρμα), η ΑΕΚ μείωσε στο 63’ με τον Κάτσικα, αλλά η «απάντηση» ήταν άμεση. Συγκεκριμένα, ο Σουρλής με σουτ στο 65’ έκανε το 4-1 για τον Θρύλο, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του. Το τελικό 4-2 διαμορφώθηκε από το τέρμα του Γκέγκα στο 76’. Αυτό το σκορ έμεινε μέχρι το τέλος και η Κ17 του Ολυμπιακού πήρε, με επιβλητικό τρόπο, άλλη μία νίκη. 4/4 και συνεχίζει…

ΑΕΚ: Καλούδης, Κουρέας (46’ Χριστόπουλος), Ματζουρανάκης, Γκέγκα, Θεοδώρου, Πανταζέλος (87’ Μαχαίρας), Κάτσικας, Κορομηλάς (79’ Κώτσιος), Σταμούλης, Παναγιωτόπουλος (46’ Τσαρούχας), Μιχόπουλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Τζόρβας (79’ Παπαδόπουλος), Κεραμιδάς, Ασλανίδης, Τιμολέων, Γούλας (68’ Μούκα), Θεοδωρίδης (46’ Αρσενίδης), Γεωργακόπουλος, Σταμούλης (57’ Σουρλής), Ντότης (72’ Λιάτσος), Κατσαβάκης.