Ο Ολυμπιακός πάλεψε, αλλά δεν μπόρεσε να επιστρέψει με το διπλό από την Μόσχα. Η ομάδα μας «πλήρωσε» το κακό της 3ο δεκάλεπτο και ηττήθηκε από την ΤΣΣΚΑ με 65-69, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Η ΤΣΣΚΑ άνοιξε το σκορ δια χειρός Χίγκινς (2-0), όμως, στην συνέχεια και μέχρι το 23’ βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ… Με καλή άμυνα και επιθετική πολυφωνία οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν αρχικά με ένα επί μέρους σκορ 10-2 (10-4 στο 6’), ενώ στην συνέχεια φρόντισαν να αυξήσουν τις αποστάσεις στους 9π. (18-27, στο 15’). H δημιουργικότητα των γηπεδούχων περιορίστηκε στο έπακρο από τους παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ, κάτι αποτυπώθηκε και στα στατιστικά του πρώτου μέρους, διάστημα στο οποίο οι Ρώσοι μοίρασαν μόλις 4 ασίστ, έναντι 11 της ομάδας μας! Παρόλα αυτά, βασιζόμενοι στις ατομικές εμπνεύσεις και την περιφερειακή ευστοχία του Ροντρίγκεθ κατάφεραν να ροκανίσουν την διαφορά και να μειώσουν στο καλάθι (31-33). Το 31-35, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο εικοσάλεπτο, διαμόρφωσε με 2/2 βολές του Νίκολα Μιλουτίνοφ.

Στην 3η περίοδο, ωστόσο, το καλό πρόσωπο του Ολυμπιακού… εξαφανίστηκε. Οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν στο… τιμόνι μέχρι και το 23’ (35-39). Στην συνέχεια, ωστόσο, υπέπεσαν σε αλλεπάλληλα λάθη, έκαναν κάκιστες επιθετικές επιλογές και σε συνδυασμό με την αμυντική τους ολιγωρία, επέτρεψαν στην ΤΣΣΚΑ να περάσει στην αντεπίθεση και με ένα επί μέρους σκορ 15-2 να φέρει τα πάνω κάτω (50-41, στο 27’). Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ, όμως, αρνήθηκαν να πετάξουν λευκή πετσέτα στο παρκέ… Με καλή άμυνα και επιθετική αιχμή τον Βασίλη Σπανούλη κατόρθωσαν να ισοφαρίσουν σε 61-61 στο 37’ και να μπουν ξανά στο παιχνίδι. Το ταμπλό έδειχνε 63-63 στο 39’, όμως, στο τελευταίο λεπτό αποδείχθηκε πως ο Ολυμπιακός δεν είχε καθαρό μυαλό στην επίθεση… Χαμένα τρίποντα και λέι απ έκριναν την πλάστιγγα οριστικά υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι διαμόρφωσαν το τελικό 69-65 σκοράροντας αποκλειστικά από την γραμμή της φιλανθρωπίας.

Δεκάλεπτα: 13-15, 31-35, 52-44, 69-65

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό, Πίτερς 6 (2), Αντόνοφ, Ροντρίγκεθ 20 (6/10τρ.), Βοροντσέβιτς 3 (1), Κλάιμπερν 17, Χίγκινς 11, Χάκετ, Κουλάγκιν 2, Χάινς 6, Χάντερ 4.

Ολυμπιακός (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 13 (3), Τουπάν, Σπανούλης 16 (3), Τίμα, Μιλουτίνοφ 7, Βεζένκοβ, Πρίντεζης 14 (1), Παπανικολάου 7 (1), Μάντζαρης, ΛεΝτέι 8.