Έγραψαν ιστορία οι «ερυθρόλευκοι» και με τρία γκολ σε διάστημα 21 λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο νίκησαν 3-1 την Μίλαν και πήραν μια από τις πιο μάγκικες προκρίσεις στα χρονικά των ευρωπαϊκών διοργανώσεων!

Μια βραδιά μαγική, βγαλμένη από τα πιο τρελά όνειρα των οπαδών του Ολυμπιακού, απέδειξε ότι γίνονται θαύματα στο ποδόσφαιρο! Γιατί μόνο έτσι θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ο στόχος του Θρύλου απέναντι στην Μίλαν. Όχι μόνο νίκη, αλλά με 2-0 ή 3-1 ή με τρία γκολ διαφορά και πάνω ήθελαν οι «ερυθρόλευκοι» για να υπερισχύσουν των «ροσονέρι» στην ισοβαθμία και να πάρουν εκείνοι το εισιτήριο για τους «32» του Γιουρόπα Λιγκ. Και τα κατάφεραν στο… φλεγόμενο «Καραϊσκάκη». Στο κάστρο τους. Στο «ναό» των οπαδών τους. Τερμάτισαν δεύτεροι σε όμιλο με την Μπέτις και την Μίλαν!
Οι παίκτες του Μαρτίνς όχι μόνο κοίταξαν στα μάτια εκείνους της Μίλαν. Αλλά φάνηκαν πολύ… ψηλότεροι από εκείνους. Και με το γκολ του Σισέ (60′), την προσπάθεια του Γκιγιέρμε που οδήγησε στο αυτιγκολ του Ζαπάτα (70′), καθώς και την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φορτούνη (81′) πέτυχαν αυτό που φαινόταν ακατόρθωτο. Την ώρα που οι άλλοι εκπρόσωποι της χώρας στην Ευρώπη… έτρωγαν τριάρες, ο Θρύλος έριχνε. Και μάλιστα στην Μίλαν. Ούτε το γκολ του Ζαπάτα, με το οποίο μείωσαν προσωρινά οι Ιταλοί σε 2-1, σταμάτησε την αρμάδα του Πειραιά. Και στο τελευταίο δεκάλεπτο, όλοι μαζί, οι 11 στον αγωνιστικό χώρο και οι 32.000 στην κερκίδα, κράτησαν το χρυσό σκορ μέχρι το φινάλε. Θρύλε των γηπέδων, Ολυμπιακέ…

Έκπληξη
με «Φέτφα»

Η τελευταία προπόνηση των «ερυθρόλευκων», χθες το πρωί στο Ρέντη, έκρυβε… εκπλήξεις. Και αυτό διότι ο Πέδρο Μαρτίνς αποφάσισε να παίξει το… χαρτί του Γιάννη Φετφατζίδη, ο οποίος είχε τεθεί στο περιθώριο το τελευταίο διάστημα. Και να κρατήσει στον πάγκο του Βασίλη Τοροσίδη αποφεύγοντας τη λύση ανάγκης με τον Ομάρ Ελαμπντελαουί στο ρόλο εξτρέμ. Ο Νορβηγός, λοιπόν, επέστρεψε στο δεξί άκρο της άμυνας, ενώ στο αριστερό έγινε η δεύτερη έκπληξη, καθώς ο Μαρτίνς αποφάσισε να διατηρήσει στην ενδεκάδα τον Λεονάρντο Κούτρη και να αφήσει εκτός τον Κώστα Τσιμίκα. Με διάταξη, που μετατρεπόταν από 4-2-3-1 σε 4-4-2 και το αντίστροφο, ο Ζοσέ Σα πήρε ξανά τη θέση του στην εστία, οι Ομάρ και Κούτρης ήταν οι βασικοί μπακ, οι Βούκοβιτς και Σισέ συγκρότησαν το δίδυμο των στόπερ και ο Καμαρά με τον Γκιγιέρμε ανέλαβαν τα καθήκοντά τους στον άξονα. Οι Φετφατζίδης και Ποντένσε κινήθηκαν στις πτέρυγες και ο Φορτούνης σε έναν σύνθετο ρόλο, κινούταν περισσότερο στην επίθεση, με τον Γκερέρο λίγο πιο πίσω.

Την… προειδοποίησε

Από την πρώτη κιόλας φάση του αγώνα, ο Ολυμπιακός έδειξε διάθεση να πιέσει την Μίλαν και να ρισκάρει για να βρει ένα γρήγορο γκολ. Και η αλήθεια είναι ότι έφτασε πολύ κοντά στο να γράψει ιστορία, αλλά ο Γκερέρο, μόλις στο 12ο δευτερόλεπτο, νικήθηκε από τον Ρέινα στο μεταξύ τους τετ α τετ. Από την άλλη πλευρά, η πρόθεση των «ροσονέρι» ήταν να περιμένουν τον Ολυμπιακό. Και με την ποιότητα που διαθέτουν να αναζητήσουν στον κενό χώρο τους Κουτρόνε, Καστιγιέχο και Ιγκουαΐν. Η πρώτη απειλή από πλευράς Μίλαν, πάντως, εκφράστηκε από τον ιδιαιτέρως δραστήριο Τσαλχάνογλου, το σουτ του οποίου σταμάτησε στον εξαιρετικό Ζοσέ Σα (5′). Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στον ίδιο υψηλό ρυθμό και με τις συνεχείς προωθήσεις του Κούτρη, καθώς και τις εναλλαγές θέσεων μεταξύ Φορτούνη και Γκερέρο δημιουργούσαν προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα. Η κεφαλιά του Βούκοβιτς στο 14′ έφυγε άουτ, ενώ ο Ζοσέ Σα είπε «όχι» και στον Ιγκουαΐν τέσσερα λεπτά αργότερα, όπως και στην κεφαλιά του Μπακαγιόκο στην αμέσως επόμενη φάση. Από νέο κόρνερ (25′) οι παίκτες του Ολυμπιακού απείλησαν ξανά τον Ρέινα, όταν ο Γκερέρο βρέθηκε σε καίριο σημείο, έκανε το σουτ, αλλά ο Κεσιέ έπεσε στην πορεία της μπάλας και απομάκρυνε. Από τα μισά του πρώτου μέρους κι έπειτα, ο Γκατούζο έδωσε στους παίκτες του εντολή να ανεβάσουν πιο ψηλά την άμυνά τους. Όπως είναι λογικό, από εκείνο το σημείο κι έπειτα, οι «ερυθρόλευκοι» περιόρισαν το ρίσκο στο παιχνίδι τους. Και το πρώτο 45λεπτο ολοκληρώθηκε με τον Ρέινα να αποκρούει την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη.

Και την… εκτέλεσε

Οι παίκτες του Ολυμπιακού μπήκαν ακόμη πιο δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο. Μέτρησαν τις δυνάμεις τους στο πρώτο, κοίταξαν κατάματα τους αντιπάλους τους και κατάλαβαν – όπως όλοι όσοι παρακολουθούσαν το ματς – ότι οι «ερυθρόλευκοι» το… έχουν. Μπορούν να φτάσουν στα πολυπόθητα γκολ. Ο Φετφατζίδης απείλησε με τρία σουτ σε διάστημα 8 λεπτών, ενδιάμεσα ο Κεσιέ αστόχησε από το ύψος της περιοχής. Όσο κυλούσε ο χρόνος, τόσο περισσότερο οι «ερυθρόλευκοι» πλησίαζαν την εστία του Ρέινα. Ο γκολκίπερ της Μίλαν σπέκρουσε το πολύ κοντινό σουτ του Ομάρ στο 58′, αλλά δυο λεπτά αργότερα δεν είχε απάντηση στην κεφαλιά του Σισέ, ο οποίος άνοιξε το σκορ για τον Θρύλο. Η… έκρηξη στο ούτως ή άλλως φλεγόμενο «Καραϊσκάκη» κράτησε ψηλά τον Ολυμπιακό, που μόλις στο 64′ άγγιξε το 2-0, αλλά πρώτα ο Ρέινα σταμάτησε το πλασέ του Φορτούνη και στην εξέλιξη της φάσης ο Ζαπάτα τον Γκερέρο. Η αντίδραση της Μίλαν προέκυψε με δυο μακρινά σουτ, από τον Ιγκουαΐν, που έφυγε άουτ, και τον Καστιγιέχο που πλόκαρε ο Σα. Στο 70′, όμως, ο Κούτρης με εκπληκτική κούρσα πρόλαβε να κάνει τη σέντρα προτού περάσει η μπάλα άουτ, ο Γκερέρο σούταρε έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Ζαπάτα και κατέληξε στα δίχτυα! Είκοσι λεπτά πριν από τη φινάλε, ο Ολυμπιακός είχε φτάσει σε σκορ πρόκρισης. Ενδιάμεσα, μάλιστα, ο Μαρτίνς είχε προλάβει να ρίξει στη μάχη και τον Νάτχο, αντί του Φετφατζίδη,
Αλλά αυτό το 2-0 διατηρήθηκε για μόλις δυο λεπτά, καθώς στην επόμενη επίθεσή της η Μίλαν κέρδισε κόρνερ, στην εκτέλεση του οποίου ο Ζοσέ Σα δεν έκανε την καλύτερη επιλογή και ο Ζαπάτα έσπρωξε την μπάλα ελάχιστα εκατοστά μέσα από τη γραμμή του τέρματος. Το γκολ των Ιταλών δεν σόκαρε την ομάδα του Πειραιά, που συνέχισε να διεκδικεί αυτό που δικαιούταν. Ένα τρίτο γκολ και την πρόκριση. Και το βρήκε με τρόπο – ειρωνικό προς την… εξυγίανση του ελληνικού ποδοσφαίρου: Ο Αμπάτε κράτησε τον Τοροσίδη από τη φανέλα και σε αντίθεση με τους… Τζήλους, ο Γάλλος Μπαστιέν καταλόγισε το πέναλτι. Ο Φορτούνης ανέλαβε την εκτέλεση, νίκησε τον Ρέινα και επί της ουσίας έστειλε τον Ολυμπιακό στους «32» του Γιουρόπα Λιγκ! Στα 15 -μαζί με τις καθυστερήσεις- λεπτά που απέμεναν, οι «ερυθρόλευκοι» δεν κινδύνευσαν ιδιαίτερα, με την προσθήκη των Τοροσίδη και Μπουχαλάκη διαχειρίστηκαν την πίεση της Μίλαν, κράτησαν το ιστορικό 3-1 μέχρι το φινάλε και το ευρωπαϊκό ταξίδι συνεχίζεται…

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ομάρ, Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης, Καμαρά (79’ Τοροσίδης), Γκιγιέρμε, Φετφταζίδης (69’ Νάτχο), Ποντένσε (85’ Μπουχαλάκης), Φορτούνης, Γκερέρο.

Μίλαν (Τζενάρο Γκατούζο): Ρέινα, Καλάμπρια, Αμπάτε, Ζαπάτα, Ροντρίγκεθ (85’ Χαλίλοβιτς), Κεσί, Μπακαγιοκό, Τσαλχάνογλου, Καστιγιέχο, Ιγκουαΐν, Κουτρόνε (78’ Λασάλ).