Η ΛΑΜΙΑ ΠΗΡΕ ΤΗ… ΣΚΥΤΑΛΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΛΑΝ ΚΑΙ ΕΦΥΓΕ ΜΕ ΤΡΙΑ ΓΚΟΛ ΑΠΟ ΤΟ «ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗ» (3-0).

Γκερέρο και Φετφατζίδης ξόρκισαν την… κατάρα και άνοιξαν το δρόμο προς τη νίκη

Η… εξυγίανση έστειλε στο «Καραϊσκάκη» τον Διαμαντόπουλο, ο οποίος έκλεισε τα μάτια στο πέναλτι που έκανε ο Καρυπίδης στον Ομάρ στο 17′. Αλλά ο ρέφερι από την Αρκαδία δεν θα μπορούσε να σταματήσει την αρμάδα του Πέδρο Μαρτίνς, που ανεβάζει πλέον κατακόρυφα και τα ποσοστά ευστοχίας της. Ο Γκερέρο άνοιξε το δρόμο προς τη νίκη (32′), που… σφραγίστηκε με άλλα δυο γκολ στα πρώτα έξι λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου από τους Φετφατζίδη (46′) και Ομάρ (51′).

Καταιγιστικός κατά διαστήματα ο Θρύλος, έπαιξε ξανά όμορφο ποδόσφαιρο και αποθεώθηκε από τους 20.000 οπαδούς του, που πήραν θέση στις εξέδρες του «Καραϊσκάκη». Στις τελευταίες δυο επίσημες υποχρεώσεις του για το 2018, ο Ολυμπιακός φιλοξενείται, μεθαύριο Τετάρτη, από τον Άρη Αβάτου, για την τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Κυπέλλου, ενώ η αυλαία του πρώτου γύρου πέφτει την ερχόμενη Κυριακή στο Φάληρο, κόντρα στην Λάρισα.

Σχήμα με τρεις αλλαγές

Στον κορμό που οδήγησε στην επική νίκη – πρόκριση επί της Μίλαν αποφάσισε ο Πέδρο Μαρτίνς να βασιστεί και στο χθεσινό παιχνίδι. Και από την ενδεκάδα που παρέταξε την περασμένη Πέμπτη, έκανε τρεις αλλαγές. Τη θέση του καταπονημένου, Γιάγκος Βούκοβιτς, πήρε ο Ρόντερικ Μιράντα, τον Μαντί Καμαρά αντικατέστησε ο Ανδρέας Μπουχαλάκης, ενώ αντί του τιμωρημένου, Ντάνιελ Ποντένσε, φανέλα βασικού φόρεσε ο Μπίμπαρς Νάτχο.

Ο Ζοσέ Σα, λοιπόν, διατηρήθηκε στην εστία του Ολυμπιακού, ο Ομάρ στο δεξί άκρο της άμυνας και ο Κούτρης στο αριστερό. Ο Σισέ ήταν ξανά ο ένας από τους στόπερ, με παρτενέρ του τον Μιράντα, ο Γκιγιέρμε παρέμεινε στην ενδεκάδα, αλλά με τον Μπουχαλάκη στο πλευρό του, ενώ την τετράδα της επίθεσης συγκρότησαν οι Φετφατζίδης, Νάτχο, Φορτούνης και Γκερέρο, οι οποίοι άλλαζαν συνεχώς θέσεις μεταξύ τους.

Γκολ για… σεμινάριο

Σε… συνέχεια της διάταξης απέναντι στην Μίλαν, ο Φορτούνης ξεκίνησε το ματς σε ρόλο φορ, ο Γκερέρο κινήθηκε αρχικά στο αριστερό «φτερό», ο Φετφατζίδης στο δεξί και ο Νάτχο ανέλαβε καθήκοντα οργανωτή. Οι «ερυθρόλευκοι» απείλησαν μόλις στο 2ο λεπτό, με την κεφαλιά του Γκερέρο που έφυγε άουτ, αλλά ήταν λογικό να εμφανιστούν επηρεασμένοι από την υπερπροσπάθεια της Πέμπτης και όλα όσα ακολούθησαν. Η κατοχή της μπάλας, που ήταν σταθερά στα επίπεδα του 70%-30%, δεν συνοδεύτηκε από τον… καθιερωμένο καταογισμό ευκαιριών. Παρόλα αυτά, ο Ολυμπιακός δικαιούταν ένα γρήγορο γκολ. Και πιθανότατα θα το έβρισκε στο 17′, εάν ο Διαμαντόπουλος δεν αρνείτο να δείξει το πέναλτι που έκανε ο Καρυπίδης στον Ομάρ. Από εκείνο το σημελιο κι έπειτα, ο Μαρτίνς έδωσε εντολή για εναλλαγές θέσεων μεταξύ των Φετφατζίδη, Γκερέρο και Φορτούνη, με τον Ισπανό φορ να πηγαίνει πιο κοντά στην περιοχή και τον Έλληνα «μαέστρο» να αναλαμβάνει περισσότερες πρωτοβουλίες στον τομέα της δημιουργίας. Κάτι δεν… άρεσε στον Μαρτίνς από την εικόνα της επίθεσης και δεν είναι τυχαίο ότι από το 25 σήκωσε τον Βρουσάι για προθέρμανση. Οι παίκτες της Λαμίας άφηναν την μαζική άμυνα μόνο όταν έβρισκαν κενό χώρο για αντεπίθεση. Και σε μια τέτοια φάση, που είχαν… ξεμυτίσει, ο Ολυμπιακός τους τιμώρησε. Το χρονόμετρο έδειχνε το 32ο λεπτό, όταν ο Μιράντα απομάκρυνε πανέξυπνα την μπάλα από την περιοχή του Ζοσέ Σα και με εξαιρετική κάθετη πάσα βρήκε τον Νάτχο, ο οποίος κάλυψε πολλά μέτρα, πάσαρε την κατάλληλη στιγμή τον Φορτούνη, που μοίρασε στον Γκερέρο, ο οποίος πλάσαρε στην κίνηση και άνοιξε το σκορ.

Το γκολ έδωσε επιπλέον ώθηση στους «ερυθρόλευκους», που μέσα στο επόμενο πεντάλεπτο έφτασαν πολύ κοντά και σε άλλα τέρματα. Πρώτα με τον Φορτούνη, ο οποίος απέφυγε τέσσερις αντιπάλους, αλλά σούταρε άουτ (334′). Και στη συνέχεια με την κεφαλιά του Σισέ που σταμάτησε στο δοκάρι (37′). Στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, οι Γκερέρο και Φορτούνης συνεργάστηκαν, αλλά το πλασέ του τελευταίου αποκρούστηκε από τον Σαράνοφ.

Το… τελείωσε σε 6′

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν καμία διάθεση να… μπλέξουν σε περιπέτειες ανάλογες προηγούμενων αγώνων πρωταθλήματος. Και… καθάρισαν το παιχνίδι στα πρώτα έξι λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, στην πρώτη φάση, ο Φορτούνης έκανε την σέντρα από δεξιά. Ο Γκερέρο πήρε την κεφαλιά, που κόντραρε στο κεφάλι του Καρυπίδη και ο επερχόμενος Φετφατζ’ίδης, με πλασέ, έσπασε το… ρόδι των προσωπικών γκολ του στη σεζόν και έκανε το 2-0.

Ο Μαρτίνς χειροκρότησε τους παίκτες του και ταυτόχρονα τους ζήτησε να μείνουν ψηλά στο γήπεδο για να πιέσουν ακόμη περισσότερο την αντίπαλη άμυνα. Και δικαιώθηκε στο 51′, όταν ο ο Μπουχαλάκης έκλεψε την μπάλα κοντά στην περιοχή της Λαμίας, βρήκε τον Φορτούνη, που με τη σειρά του έδωσε στον Νάτχο, το σουτ του οποίου απέκρουσε ο Σαράνοφ, αλλά ο επερχόμενος Ομάρ έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, οι «ερυθρόλευκοι» έριξαν το ρυθμό τους, ο Σαράνοφ σταμάτησε την εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Φορτούνη στο 60′ και ο Ζοσέ Σα το ψηλοκρεμαστό σουτ του Δημούτσου πέντε λεπτά αργότερα.

Σε μια προσπάθεια να δώσει ένα διαφορετικό ενδιαφέρον στο παιχνίδι που είχε ήδη κριθεί, ο Μαρτίνς αντικατέστησε αρχικά τον Κούτρη με τον Τσιμίκα και στη συνέχεια τον Φετφατζίδη με τον Βρουσάι. Στο τελευταίο πεντάλεπτο περάσε στο ματς και ο Μάνος, αντί του, Γκερέρο, αλλά το 3-0 διατηρήθηκε μέχρι το τέλευταίο σφύριγμα του Διαμαντόπουλου.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σισέ, Μιράντα, Κούτρης (68’ Τσιμίκας), Γκιγιέρμε, Μπουχαλάκης, Φορτούνης, Φετφατζίδης (76’ Βρουσάι), Νάτχο, Γκερέρο (86’ Μάνος).

ΠΑΣ Λαμία (Μάκης Χάβος): Σαράνοφ, Σκαρντοβέλι, Καρυπίδης, Αντέτζο, Σκόνδρας, Μπλάζιτς, Δημούτσος, Επστάιν (77’ Καραγκούνης), Μπερτόλιο (64’ Μπουλούλης-Τσαπρούνης), Βασιλαντωνόπουλος, Καραμάνος (70’ Τσούκαλος).